Бүген Казан Экспо Халыкара күргәзмә үзәгендә Россия венчур форумының күргәзмә һәм пленар утырышы узды. Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина шулай ук форумда катнашты.

«Казандагы венчур форумы күптән федераль дәрәҗәдәге үзәк инвестиция-венчур вакыйгаларының берсе булып тора. Бу Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, «Сколково» Фонды рәисе Аркадий Дворкович һәм чит илләрдән килгән кунакларның катнашуы, шулай ук әлеге форум нәтиҗәләре буенча республика һәм ил икътисадына венчур инвестицияләренең еллык үсеше дә раслый», — дип билгеләде Талия Миңнуллина.

Ел саен StartUp Expo РВФ венчур бизнесы өчен уникаль проектлар витринасына әверелә. Агымдагы елда технологик командалардан 300 дән артык гариза килгән. Иң яхшы ун команда финанслау өчен берьюлы ике конкурс сайлап алуында җиңүгә дәгъва кылачак. 2021 елда приз фонды 80 млн сум тәшкил итә.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, көндезге очрашулар – бөтенләй башка атмосфера, шулай ук Казанда Россия Венчур форумы – чит ил кунаклары визиты белән соңгы вакытта беренче зур чара.

«Бүген үсеш институтларын реформалаштыру бара. Әгәр кем дә булса алар эшләмәде дип әйтергә тели икән, бу дөрес түгел. Мөгаен, без эшләп бетермәдек. Могҗизалар булмый — эшләнмәләр тормышка ашсын өчен акча кирәк, инвесторлар кирәк. Шуңа күрә мин яңа конфигурациядә үсеш институтлары нәтиҗәлерәк эшләячәгенә ышанам», – дип ассызыклады Татарстан Президенты.

Үз чиратында, «Сколково» фонды рәисе Аркадий Дворкович Россия Федерациясе Хөкүмәте составында да, шәхси компанияләрдә дә инвестицияләр һәм инновацияләр өлкәсендә эшләвен билгеләп үтте.

«Элек безнең өчен яңа мәдәният булдыру төп бурыч иде. Хөкүмәт тырышлыгы гомумән инновацион технологияләр төшенчәләре барлыкка килүгә, стартап төшенчәсе барлыкка килүгә, ярдәм инструментлары барлыкка килүгә юнәлтелде. Минемчә, бу, гомумән алганда, уңышлы булды», – дип аңлатты Дворкович.

Ул Татарстан һәм Казанның кунакчыллыгын, мондый чараларны югары дәрәҗәдә уздыруны шатланып билгеләп үтте. Илнең инвестицион повесткасы өчен пандемия нәтиҗәләрен җиңү юлларының берсе буларак венчур инвестицияләрен үстерүнең мөһимлеге бик зур.

08.04.2021
©2003—2015 Татарстан Республикасының Министрлар Кабинеты. Материалларны тулы яки өлешчә куллану очрагында сылтама мәҗбүри