Татарстан һәм Санкт-Петербург кече һәм урта бизнес партнерлыгын көчәйтәләр

Регионнар үсеше һәм аларның пандемия елында инвестицион сәясәте турында Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе Талия Миңнуллина XIV Петербург кече һәм урта бизнес Партнериаты экспертлары белән уртаклашты.

«Узган ел бездә «Клиент өчен» эгидасы астында узды. Яңа клиентлар җәлеп итү буенча эш алып барылса да, азрак. Без күбрәк Татарстан Республикасына ышанучылар, аларның барысы да тәртиптә булсын өчен инде инвесторыбыз булган кешеләр эшләдек», – дип билгеләде Талия Илгизовна үзенең чыгышында.

Шулай ук агентлык җитәкчесе билгеләп үткәнчә, инвестицияләр күләме, әлбәттә, пандемия елы эчендә кимегән, әмма регионнардан ул берничә тапкырга арткан.

«Без Россиянең башка субъектларыннан шәхси инвестицияләр үсеше алдык. Шунысы куанычлы, Санкт-Петербург Татарстанга инвестицияләр кертүчеләр өчлегенә керә. Инвестицияләр күләме узган ел өчен 3,4 млрд сум тәшкил итте», – дип Талия Миңнуллина уртаклашты.

2020 елда Татарстанга инвестицияләгән Петербург компанияләре арасында «Газпром газомоторное топливо», «Лента», «Максидом» һәм «Деловые линии» кебек компанияләр бар.

«Эшлекле Россия» Санкт-Петербург төбәк бүлеге рәисе Дмитрий Панов Татарстанның төрле проектларны гамәлгә ашыруда уңышларын билгеләп үтте.

«Мин Татарстаннан – минем кумирым Талия Илгиз кызын аерым сәламлим. «Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча эшче төркемдә Татарстан Президенты белән актив хезмәттәшлек итүебезне дә истә тотам. Гомумән, Татарстан һәрвакыт ноу-хау лидерларының берсе, дип әйтә алам. Шуңа да карамастан, без өлгереп өлгерергә тырышабыз, белгәнегезчә, 5 нче урын өчен иң төп көрәш бездә Петербург икътисадый форумында бара (редакция: Россия субъектларында инвестицион климат торышының Милли рейтингы)», – дип билгеләп үтте Панов.

«Беләсезме, Петербург – туристик башкалаларның берсе. Һәм Татарстан инде гастрономия башкаласы итеп расланды. Без, Талия Илгизовна, барлык хөрмәт белән, дөресен генә әйтәм, моңа бик көнләшеп карадык. Һәм без хәзер Санкт-Петербургтан шундый нәрсә ясау өчен перспективалар эзлибез, шуңа күрә без көрәшәчәкбез әле», – дип елмая Дмитрий Панов.

Татарстан Республикасының инвестицион үсеш агентлыгы җитәкчесе эре инвесторларны җәлеп итүнең рациональлеге турындагы мәсьәләне күтәрде. Аның сүзләренә караганда, кече бизнес дәрәҗәсендәге эшмәкәрләр белән эшләү күбрәк файда китерергә һәм эшкуарлар белән, булачак инвесторлар кебек, ышанычлырак мөнәсәбәтләр урнаштырырга мөмкин.

«Бездә тулаем төбәк продуктында кече һәм урта эшмәкәрлек өлеше 26% тан артык тәшкил итә. Бу, нигездә, Россия буенча уртача күрсәткечтән югарырак. Әгәр без үз инвесторларыбызны үстерсәк – бу баштан ук башка ышаныч дәрәҗәсе. Шуңа күрә бүгенге көндә нинди дә булса эре инвесторны җәлеп итү һәм аны республикада «утырту» дип уйларга кирәк. Хәзерге вакытта безгә ышаныч күрсәткән клиентлар турында борчылу кирәк», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

ТР ИҮА башлыгы үз чыгышында кадрлар белән эшне дә билгеләп үтте. Шулай итеп, инвесторлар белән эшләү буенча агентлык тарафыннан эшләнгән ИНВЕСТОРЛАР БЕЛӘН ЭШ ИТҮ АЛТЫН СТАНДАРТЫ компанияләргә һәм муниципалитетларга барлык этапларда да инвестицион эшчәнлекне унификацияләргә ярдәм итәргә тиеш.

«Һәр муниципалитетта, һәр сәнәгать паркында, һәр махсус икътисади зонада инвестор белән эшләүче кешеләр бар. Асылда, алар өчен хәзер язылган барлык документлар – йөзләгән мең төрле документ. Һәм менә боларның барысы да бердәм эшләсен өчен, ИНВЕСТОРЛАР БЕЛӘН ЭШ ИТҮ АЛТЫН СТАНДАРТЫ дип атала торган бер уртак документ төзедек. Без аны эшләп бетерәчәкбез, ул ачык мөмкинлектә булачак, һәм бу башка төбәкләрдән килгән хезмәттәшләребез өчен дә яхшы тәҗрибә булыр дип уйлыйм», – дип Талия Миңнуллина билгеләде.

19.03.2021
©2003—2015 Татарстан Республикасының Министрлар Кабинеты. Материалларны тулы яки өлешчә куллану очрагында сылтама мәҗбүри